wtorek, 24 lutego 2015

Powtórka z gimnazjum.

Pytanie `Po co to robisz?` ostatnio zbyt często mnie prześladuje. Albo sama je słyszę, albo zadaję. Pociesza mnie jednak fakt, że nie jestem jedyną osobą robiącą rzeczy, z których nie jestem do końca dumna. Dokładnie w piątek usłyszałam `Dlaczego ze wszystkiego ją wyręczasz?` .Ostatni raz zadałam je w poniedziałek, mojej koleżance, która systematycznie zrywa z beznadziejnym chłopkiem i do niego wraca. Pytam więc `Po co? Mało facetów w Warszawie?`. A parę dni temu moja siostra rzuca swojemu znajomemu `Dlaczego wszędzie za niego płacisz? On nie potrafi pójść do pracy i zarobić?` Części mowy, łącznie z okolicznikami przyczyny, w gimnazjum opanowałam do perfekcji. Dziś trochę się w tym gubię. Na najprostsze pytania często najciężej znaleźć ripostę. Ludzie robią rzeczy wbrew sobie. Tak już jest. Później wracamy do domu, mamy moralniaka przed snem, ale wstajemy następnego dnia i znów to robimy. Może nie chodzi o to, żeby wszystko logicznie wytłumaczyć, może czasem robi się coś bo tak podpowiada nieznany głos z tyłu głowy? A czas i tak zawsze weryfikuje co nami kierowało. Niektóre odpowiedzi wykluwają się całymi miesiącami, inne latami. A niektóre warto pozostawić bez odpowiedzi.

JAKIMI PRODUKTAMI UZUPEŁNIĆ NIEDOBÓR MAGNEZU W ORGANIZMIE?
Najczęstszymi objawami niedoboru magnezu są skurcze, drgania powiek i mięśni, bóle głowy, nadmierna potliwość. Główne czynniki, które mogą się do tego przyczyniać to zbyt małe spożycie roślin surowych bogatych w magnez (biała fasola, groch, szpinak, kiełki zboża), długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, zbyt duże spożycie wypłukujących magnez substancji (kawa, herbata, napoje energetyzujące, alkohol). Szczególnie warto zadbać o odpowiednią ilość magnezu, gdy Twoja dieta bogata jest w białko i wapń.
Skąd dodatkowo czerpać magnez?
 Magnez należy do minerałów, który musi być dostarczany w małej ilości przez cały czas. Można więc pójść do pobliskiej apteki i kupić taki w tabletkach albo wybrać napoje zawierające 100% dziennego zapotrzebowania.
My chętnie sięgamy po znaną i uwielbianą przez wszystkich colę, jednak bez konserwantów, a wzbogaconą o magnez i witaminy z grupy B. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni ale zmniejsza również uczucie znużenia.
cena za puszkę- 2.49 zł

CZY WARTO JEŚĆ SEREK WIEJSKI?
Choć w dzisiejszych czasach to rzadkość, to serek wiejski jest produktem zupełnie naturalnym. Nie zawiera sztucznych dodatków, w związku z czym bardzo ważne jest, by przechowywać go w odpowiednich, chłodniczych warunkach i jeść, gdy jest świeży. Ma niską zawartość tłuszczu i węglowodanów, a wysoką białka. Nie zawiera cukru, barwników czy aromatów, ani konserwantów. Jednak zawsze zwracajmy uwagę na etykiety, bo mimo wszystko warto być czujnym czy producent nie postanowił „ulepszyć" swojego wyrobu. 

CZY WARTO JEŚĆ BATONIKI PROTEINOWE?
Systematyczna aktywność fizyczna powoduje wzrost zapotrzebowania na białko. Należy  ono do podstawowych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby zapewnić sobie właściwą podaż białka około 10-35% dziennej porcji kalorii powinno pochodzić z produktów bogatych w proteiny.

Jakie batony wybierać?
Lista przypisywanych batonom proteinowym walorów jest bardzo długa. Są wygodne w spożyciu i sycące, idealne po treningu. Poza tym są świetną alternatywą, gdy masz ochotę na coś słodkiego. Niestety znaczna część dostępnych na naszym rynku batonów charakteryzuje się kiepskim składem jakościowym, tak więc należy sprawdzać ich etykiety, omijając produkty zawierające sacharozę, syrop glukozowy i zwłaszcza – tłuszcze utwardzone.

Osobiście najchętniej sięgamy po batony Quest Bar. Mają najlepszy skład (20g białka i 1g cukru w batoniku i ) i świetnie smakują ;) Jeden batonik to nie całe 200 kcal
Możecie je znaleźć tutaj -----> KLIK!

CZY WARTO KORZYSTAĆ Z CATERINGU DIETETYCZNEGO ?
Jakiś czas temu wspominałyśmy, że zaczęłyśmy korzystać z cateringu. Od tamtej pory dostajemy od Was bardzo wiele pytań odnośnie tego jak to działa i ile kosztuje. Zasada jest prosta: wraz z dietetykiem określacie kaloryczność i skład posiłków. Są komponowane ze zdrowych produktów, bogatych w witaminy i składniki mineralne. Kierowca dostarcza Twoje jedzenie pod wskazany przez Ciebie adres, codziennie. 


Ile to kosztuje?
Przejrzałyśmy masę ofert zajmujących się cateringiem na terenie Warszawy. Udało nam się znaleźć najkorzystniejszą ofertę firmy Fit Meal 0225 posiłków, łącznie 1500 kcal za 42 zł. Kucharz ma ogromną fantazję do tworzenia smacznych i urozmaiconych potraw więc nie ma mowy o monotonni. 


Co zyskujemy korzystając z cateringu?
Catering to ogromna oszczędność czasu. Nie musisz gotować, sprzątać, chodzić na zakupy. To również oszczędność pieniędzy, gdyż jedzenie na mieście kosztuje dużo drożej a robiąc zakupy sięgamy po tysiące produktów, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Poza tym dużo prościej pracować nad sylwetką, gdy nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana. 

Możecie dowiedzieć się więcej zaglądając na fanpage wspomnianej firmy ;) -----> KLIK!

POMYSŁ NA OBIAD
Zupa- krem szpinakowa

Czego potrzebujemy?
40 dag świeżego szpinaku lub 25 dag mrożonego
1 cebula 
ząbek czosnku
3 łyżki masła
500 ml bulionu
3 ziemniaki
1 marchewka
pół cytryny
sól i pieprz
2 kromki pieczywa

Jak to zrobić?
1. Szpinak opłukać, osączyć, posiekać.
2. Cebulę i czosnek posiekać, zeszklić na 2 łyżkach masła.
3. Dodać szpinak, przesmażyć. Ziemniaki i marchewkę obrać, pokroić.
4. Zalać 1,5 l zimnej wody, zagotować.
5. Dodać bulion oraz przesmażony szpinak.
6. Gotować na małym ogniu, aż warzywa będą miękkie. Zupę zmiksować, przetrzeć przez sito.
7. Doprawić do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Dodać łyżkę masła.

Napisała: Pati

Zdjęcia: Marsi