Przepisy na domowe napoje izotoniczne.

O tym, jak ważne jest nawodnienie powtarzamy Wam przy okazji większości wpisów o tematyce zdrowego trybu życia. Fakt, że picie odpowiedniej ilości wody pomaga w utrzymaniu zdrowia i sprawności fizycznej na wysoki poziomie to chyba jedna z najbardziej znanych zasad więc pozwólcie, że uznamy, iż każdy z nas doskonale ją zna i stosuje. Dziś zajmiemy się zagadnieniem napojów izotonicznych. Czym są, jak działają, kiedy je stosować i jakie najlepiej wybierać? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

W trakcie wysiłku, prócz wody, tracimy także składniki mineralne i witaminy a najlepszym sposobem na ich uzupełnienie są właśnie napoje izotoniczne. Stężenie napoju izotonicznego jest takie samo jak stężenie płynów ustrojowych w naszym organizmie, dzięki czemu nawadniamy się szybko i skutecznie. Głównym składnikiem izotoniku jest woda, sód sprawia, że woda szybko się wchłania, ponadto jest w nim potas, wapń, magnez oraz węglowodany. Te ostatnie to źródło energii, dzięki któremu możemy mieć siłę na dalszy wysiłek. Głównie są to węglowodany łatwo przyswajalne jak glukoza, fruktoza, sacharoza.

Jeśli Twój trening trwa około godziny, butelka zwykłej wody świetnie się sprawdzi. Jeśli natomiast jesteś po długim, kilkugodzinnym wysiłku jak np. mecz piłki nożnej, wspinaczka górska czy maraton lub w ciągu dnia bardzo dużo się pocisz ze względu na wysokie temperatury, Twoje ciało wymaga uzupełnienia nie tylko płynów ale też elektrolitów, węglowodanów i składników mineralnych. Wtedy wybierz napój izotoniczny.

Dostępne w sklepach izotoniki są nie tylko dość kosztowne, ale często sztucznie barwione. Czy Was tez zastanawiają te intensywne kolory? Fuksja, wściekły pomarańcz czy morski błękit to kolory, których powinniśmy raczej unikać na sklepowych półkach (pomijając rzecz jasna owoce i warzywa!) Świetnym zamiennikiem będzie więc domowa wersja takiego napoju. Poniżej nasze ulubione przepisy:

1. CYTRYNOWO- MIODOWY
- 1,5 łyżki miodu ekologicznego
- pół łyżeczki soli
- dwie szklanki ciepłej wody
- sok wyciśnięty z połowy cytryny

2. JABŁKOWO- MIĘTOWY
- 250 ml soku jabłkowego
- pół litra wody ciepłej wody
- 250 ml naparu z mięty
- łyżeczka miodu ekologicznego
- tabletka musująca magnezu
- pół łyżeczki soli

3. POMARAŃCZOWY
- sok wyciśnięty z jednej pomarańczy
- sok wyciśnięty z jednej cytryny
- 1 l ciepłej wody
- 2 łyżki miodu ekologicznego
- pół łyżeczki soli


1 komentarz:

  1. O, to mi się na pewno przyda. Zapisuję w ulubionych :) Świetny wpis. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 siostry bukowskie. , Blogger