Jaki krem z filtrem wybrać?

Kiedyś opalenizna była cechcą ludzi biednych, ciężko pracujących w polu. Dziś jest modna. Uwielbiamy mieć skórę w odcieniu czekoladowym. Wyglądamy wtedy zdrowiej a ciemny odcień  optycznie odejmuje centymetrów. W naszym klimacie słońce nie jest czymś oczywistym, dlatego kiedy nadchodzi upalny tydzień  staramy się wykorzystać go na sto procent. `Nie smaruję się olejkiem bo się nie opalę` najczęściej słyszany tekst na plaży. Spragnieni słońca wykładamy się plackiem na kocu bez jakiejkolwiek ochrony, bo wydaje nam się, że wtedy przyspieszymy proces słonecznego upiększania. Marzymy o tropikalnym odcieniu skóry niczym z oferty biura podróży. Nikt nie chce wylądać jak czerwony rak z białym paskiem od majtek albo łuszcząca się cebula. Niestety, zwykle tak właśnie kończymy, z oparzeniem słonecznym i bólem głowy. Pewnym jest fakt, że słonko daje energię i radość z życia. Doskonale wiemy, że trzeba ostrożnie się z nim obchodzić, nosić czapkę, stosować filtry a co pewien czas zanurzać ciało w chłodnej wodzie. A czy jest coś jeszcze, co warto wiedzieć? Dziś zdradzimy Wam parę sekretów na temat opalania, które warto znać.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ:
1. Wytwarzanie melaniny pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, czyli opalenizna, jest reakcją obrobnną organizmu, zapobiegającą dalszym uszkodzeniom skóry.
2. Odcień opalenizmy oraz stopień opalenia są przede wszystkim uwarukowane genetycznie.
3. Literki `SPF` obecne na preparatach, oznaczają Sun Protection Factor, czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej.
4. Średni czas bezkarnego opalania bez filtra to 15 minunt. Na przykład, olejek o SPF 5wydłuża ten czas pięciokrotnie.
5. Wyróżniamy sześć rodzajów karnacji. Odporność na promieniowanie słoneczne rośnie zgodnie z wartością typów. Określ swój typ karnacji (tekst poniżej)
6. Kąpiel słoneczna przynosi ulgę w bólach mięśni i stawów.
7. Warstwa chmur przepuszcza promieniowanie ultrafioletowe. W pochmurny dzień takż używaj preparatów ochronnych, możesz wybrać te z najniższym SPF.
8. Filtr nakładaj 15-30 minut przed kontaktem ze słońcem. Głębsze warstwy skóry potrzebują czasu, aby wchłonąć specyfik.
9. Bardzo opalona skóra nie chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nawet,gdy jesteś już czekoladowa używaj filtrów z najniższym SPF.
10. Unikaj słońca jeśli na Twoim ciele występują liczne przebarwienia, niezagojone tatuaże, spore rany albo znamiona barwnikowe. Ostrożnie obchodź się ze słońcem również w trakcie ciąży, okresu karmienia oraz miesiączki.
11. Im dłużej `dorabiasz się` opalenizny, tym jest ona trwalsza. Opalając się stopniowo, utrzymasz wakacyjny wygląd na dużej.
PAMIĘTAJ
W trakcie aktywności fizycznej Twoje ciało jest narażone na promieniowanie słoneczne tak samo jak podczas plażowania. Ryzyko jest nawet większe, ponieważ biegnąc czy jadąc na rowerze nie odczuwamy ciepła tak samo, jak podczas leżenia na kocu. Dlatego my nigdy nie zapominamy o kremie z filtrem w naszej codziennej aktywności. Idąc na rolki zawsze dbamy o to, aby twarz chronił krem do twarzy Kolastyna SPF 30

OKREŚL SWÓJ RODZAJ KARNACJI:
Wybierając filtr przeciwsłoneczny odpowiedni dla siebie należy kierować się swoim fototypem skóry. Jeśli opalasz się kilka dni pod rząd, stopniowo możesz obniżać SPF. Jak więc dobrać odpowiedni dla siebie olejek?
I typ celtycki- osoby rude lub blondyni, blada skóra, liczne piego,  trudno się opala, zawsze ulega oparzeniom; zalecany SPF 30 i wyżej
II typ północnoeuropejski- jasna karnacja, jasne oczy, włosy w odcieniach blondu, łatwo ulega oparzeniom słonecznym; zalecany SPF 25-30
III typ środkowoeuropejski- śniada karnacja, włosy w odcieniach ciemnego blondu po brąz, oczy piwne lub szare; zalecany SPF 15-25
IV typ południowoeuropejski- śniada cera, ciemne oczy, ciemne wsłosy, szybko się opala, minimalne ryzyko oparzenia; zalecany SPF 5-15
V typ środkowo-wschodni - (rasy mongoidalne, Indianie, Arabowie) brązowa skóra, nie ulega oparzeniom, łatwo i mocno się opala; zalecany SPF 5-10
VI typ czaronskóry- skóra bardzo ciemna lub czarna, nigdy nie ulega oparzeniom

WSKAZÓWKI :
1. Przed opalaniem nie używaj perfum oraz dezodrantów. Mogą podrażnić skórę albo powodować jej przebarwienia, zwłaszcza jeśli zawierają alkohol. Lepszym rozwiązaniem będzie mgiełka do ciała.
2. Nie opalaj twarzy jeśi masz trądzik. Słońce aktywuje wydzielanie sebum, co w efekcie tylko go nasili.
3. Wypijaj szklankę soku z marchwii dziennie. Przyczyni się to do powstawania ładnej opalenizny.
4. Łykając tabletki z beta-karotenem sprawisz, że skóra szybciej będzie brązowieć w kontakcie ze słońcem. Kupisz je w każdej aptece.
5. Jedz warzywa i owoce o barwie czerwonej i pomarańczowej. Dzięki temu Twoja skóra, w kontakcie ze słońcem, będzie miała piękny, brzoskwiniowy odcień.
6. Kilka dni prze planowanym urlopem zrób peeling złuszczający całego ciała, Usunie on martwy naskórek a skóra opali się jednolicie. Taki peeling możesz zrobić sama w domu, albo w salonie kosmetycznym.
7. Nakładając na opaleniznę balsam brązujący abo samoopalacz przedłużysz jej żywotność.
8. Po opalaniu wybieraj tylko chłodny lub letni prysznic. Nie będzie on dodatkowo podrażniał skóry.
9. Pij dwa litry wody dziennie w te dni, kiedy spędzasz na słońcu sporo czasu. Dzięki temu nawodnisz głębokie warstwy skóry. Na nawilżonej skórze opalenizna dłużej się utrzyma.

PAMIĘTAJ
Zanim wybierzesz się na plażę upewnij się, że Twój nowy tatuaż całkowicie się zagoił. Czasem taki proces może trwać nawet 3 miesiące. Nie można stosować kremów z filtrem na świeżych tatuażach. Jeśli proces gojenia nadal trwa- lepiej zostań w domu. Do ochrony tatuaży wybieraj filtry z najwyższym factorem na przykład Kolastyna Emulsja do opalania SPF 50 

KONKURS!
Sprawdź nasz instagramowy konkurs- dodaj wakacyjne zdjęcie z hasztagiem #latopachnieKolastyna oraz oznacz nasz profil. Regulamin konkursu dostępny TUTAJ <klik>

Copyright © 2014 siostry bukowskie. , Blogger