Jaką wodę mineralną wybrać?

Woda jest u nas łatwo dostępna i stosunkowo niedroga. Mimo to pijemy jej bardzo mało, dodatkowo nie zastanawiając się co jest w środku. Nie zwracamy uwagi na jej jakość, ani szczególnie jej nie szanujemy, często bezmyślnie ją marnując. Przeciętnie pijemy około 30 litrów wody rocznie, cztery razy mniej niż w Belgii. W Polsce każda sprzedawana woda określana jest mianem „mineralnej”. Na sklepowych pólkach stoi średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu jej rodzajów. Wiodące marki na wysokości wzroku, wokół tańsze odpowiedniki. Czym się od siebie różnią? Jak wybierać świadomie? Czy warto oszczędzać na wodzie?

1. Jakie wody mineralne mamy na rynku?

- wody nisko zmineralizowane- do 500mg/l

wody średnio zmineralizowane-  od 500mg/l do 1500mg/l
wody wysoko zmineralizowane- ponad 1500mg/l

2. Jak wybierać wodę?


Sprawdzając etykietę. Niektóre wody mają 110 mg składników mineralnych w litrze, i takie, w których jest ich ponad 2 tys.


3. Na co zwracać szczególną uwagę?

Najlepiej patrząc na ilość składników ważnych dla naszego zdrowia. Najważniejsze z nich to jony wapnia i magnezu, ze względu na ich znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a przy tym znaczne niedobory w diecie.

4. Czy woda gazowana szkodzi zdrowiu?

Zawartość CO2 szkodzi jedynie osobom cierpiącym na schorzenia gastryczne i stany zapalne gardła. Na osoby zdrowe nie wykazuje niekorzystnego oddziaływania. 


5. Dlaczego niektóre wody są takie tanie?

Wodę mineralną łatwo pomylić z wodą stołową, czyli zwyczajną wodą, w jaką zaopatrywana jest ludność zamieszkała na danym terenie. Jest ona mineralizowana sztucznie - lepiej jej nie kupować.


6. Jaką wodę wybierać do codziennego zaspokajania pragnienia?

Wody niskozmineralizowane są idealne do stałego nawadniania organizmu, ponieważ można je pić w dużych ilościach.

7. Jaką wodę powinny wybierać kobiety w ciąży i karmiące piersią?

Najodpowiedniejsze są wody niskozmineralizowane, ze względu na pierwotną czystość i stan higieniczny.

8. Jaką wodę wybierać, gdy chcemy ograniczać sól ?

Wody niskozmineralizowane, ponieważ charakteryzują się niewielką zawartością sodu. Takie wody nie zawierają więcej niż 20 mg sodu w litrze.

 
Jakiś czas temu wyjechałyśmy na weekendowy wypad w Beskidy. W rozlewni Kropli Beskidu w Tyliczu  miałyśmy okazję z bliska przyjrzeć się procesowi powstawania butelek z wodą. Góralskie klimaty to idealne miejsce na wypoczynek i zresetowanie się. Aż wstyd się przyznać, ale po raz ostatni gościłyśmy w polskich górach jakoś w gimnazjum. Nie ma lepszego lekarstwa dla duszy niż przyroda i środowisko <3 
Do naszego wyjazdu i Kopli Beskidu jeszcze wrócimy w najbliższych postach.
 
Copyright © 2014 siostry bukowskie. , Blogger