ZASADY DIETY REDUKCYJNEJ
1. Indywidualne zapotrzebowanie energetyczne. Punktem wyjściowym diety redukcyjnej jest obliczenie swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Redukcja polega na dostarczeniu pomniejszonej dawki energii o 100-400 kcal, w zależności od indywidualnych predyspozycji osobniczych. Jeśli nigdy wcześniej nie liczyłaś jakie jest Twoje dzienne zapotrzebowanie, skorzystaj z bezpłatnych kalkulatorów dostępnych w sieci. Następnie przez kilka kolejnych dni prowadź dziennik, w którym będziesz zapisywać zjadane i wypijane kalorie. Dzięki temu sprawdzisz, czy odżywiasz się zgodnie z normami. Przykładowo, jeżeli Twoja dobowa dawka energii wynosi 2500 kcal, `obcinasz` swój jadłospis o np. 200 kcal. Kalorie należy ograniczać stopniowo, zaczynając od 100-200 kcal na dobę. Jeżeli wyrzuconych kalorii będzie zbyt dużo już na samym początku, najprawdopodobniej skończy się to niekontrolowanymi napadami wilczego głodu, efektem jojo i zaburzaniem metabolizmu. Celem diety redukcyjnej jest bowiem stopniowe spalanie tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym zachowaniu lub polepszeniu tempa przemiany materii.
2. Plan żywieniowy. Bardzo istotnym elementem są systematyczne posiłki w zgodzie z określonym deficytem, w odpowiednich odstępach czasu. Uniwersalnym sposobem jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie, gdzie obiad będzie stanowił około 30% dobowej dawki energii. W ten sposób unikniesz rozpadu tkanki mięśniowej, czyli katabolizmu. Proces ten zachodzi wtedy, gdy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości energii lub odstępy między posiłkami są zbyt duże. Korzysta wówczas z własnych zapasów składników odżywczych, w celu podtrzymania życiowych procesów. Ważnym jest fakt, iż dieta redukcyjna nie dyktuje surowych warunków. Generalnie opiera się na podstawowych zasadach zdrowego żywienia z uwzględnieniem większej podaży białka, co w przypadku osób aktywie uprawiających sport jest istotnym elementem budowania masy mięśniowej. Źródłem węglowodanów powinny być produkty pełnoziarniste o niskim indeksie glikemicznym (grube kasze, pełnoziarniste pieczywo, makarony, brązowy ryż). Białko najlepiej przyjmować z chudego mięsa, jaj, twarogu czy ryb a co do tłuszczu w diecie, powinien być związkiem jednonienasyconym pochodzącym z roślin, np. olej lniany, oliwa z oliwek, awokado, nasiona słonecznika, pestki dyni czy orzechy. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego powinny zostać ograniczone (smalec, masło, śmietana, żółty ser, kiełbasa). Poza tym zostało naukowo udowodnione, iż zamiana nasyconych kwasów tłuszczowych na wielonienasycone zmiesza ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Ponadto, istnieje wiele produktów spożywczych utrudniających proces redukcji, jak przetworzona żywność czy wysokokaloryczne przekąski. Jeśli jednak, w ramach posiłku cheat meal, masz ochotę na pizzę, burgera czy pączka, możesz sobie na to pozwolić pod warunkiem, że dzienne zapotrzebowanie kaloryczne zgadza się z przyjętymi normami. Na drugi dzień po takim oszukanym posiłku waga może wskazywać więcej, co wiąże się z zatrzymaniem wody. Nie są to jednak dosłowne dodatkowe kilogramy. Z doświadczenia wiemy jednak, że sięgnięcie po niezdrowy produkt może pociągnąć za sobą całą masę innych nadprogramowych kalorii, dlatego też osoby o mniejszych zasobach silnej woli powinny przemyśleć swój wybór. Jeśli jesteś na diecie redukcyjnej mniej niż dwa-trzy tygodnie, zrezygnuj z oszukanych posiłków
3. Plan treningowy. W trakcie diety redukcyjnej każda sesja treningowa powinna obejmować całe ciało. Jeśli chcesz odtłuścić swoją figurę nie tracąc przy tym mięśni, włącz do swojego planu treningowego ćwiczenia o wysokiej intensywności. W tym przypadku świetnie sprawdzą się treningi interwałowe oraz tabata. Interwały polegają na tym, że wysiłek umiarkowany (np. bieg średnim tempem) przeplatasz wysiłkiem o maksymalnym zaangażowaniu ( np. sprint). Ten rodzaj treningu pomaga bardzo szybko spalić tkankę tłuszczową i powinien trwać od 20 min do 40 min. Trening interwałowy możesz wykonać na różnych rodzajach aktywności: rowerek, skakanka, bieganie, ergometr, pompki, przysiady. Trening siłowy wykonuj natomiast na dużych obciążeniach, robiąc maksymalnie około 6 powtórzeń w serii. Dzięki temu zachowasz nie tylko siłę ale również masę mięśniową. Wykonywanie dużej ilości powtórzeń małym ciężarem powoduje spadek siły.
4. Białko. Białko to przede wszystkim składnik budulcowy, bardzo ważny w przypadku diety redukcyjnej. Wpływa na przemianę materii, poprawia metabolizm, zapobiega katabolizmowi. Głód jest silniej odczuwalny, jeżeli nie spożywa się dostatecznie dużo protein. Dostarczając swojemu organizmowi odpowiedniej ilości białka utrzymujemy apetyt na niższym poziomie, co znacznie ułatwia wytrwanie na diecie. Zakładając, że dana osoba ma zapotrzebowanie kaloryczne na poziomie 2000 kcal, energia z białka powinna stanowić 35 %, z węglowodanów 40 % a z tłuszczu 25 %. W diecie redukcyjnej należy zwiększyć ilość białka, tym samym systematycznie zmniejszając ilość tłuszczu w posiłkach. W przypadku zwiększonej aktywności fizycznej Twoje zapotrzebowanie na białko zwiększa się, co nie zawsze w pełni pokrywa dieta. Możesz więc wspomóc się odżywkami białkowymi. Dostępne są również odżywki z białkiem roślinnym, będące świetnym rozwiązaniem dla wegan i wegetarian. Przykładem takiego produktu jest Chias Superfood Elixir, będące połączeniem łatwo przyswajalnego białka roślinnego i superfoods Składniki superfoods przyspieszają trawienie, wzmacniają odporność i dostarczają niezbędnych witamin a błonnik hamuje łaknienie. Możesz wykorzystać go jako koktajl potreningowy lub skomponować z niego posiłek, dodając owoce, nasiona czy orzechy. Chias Superfood Elixir dostępne jest w 3 różnych smakach, z czego każdy z nich jest mieszanką innych składników. Smakuje przepysznie.
SPRAWDŹ PRODUKTY TUTAJ ---> klik!
ILE POWINNA TRWAĆ DIETA REDUKCYJNA?
To kwestia bardzo indywidualna, powinna trwać do osiągnięcia założonego celu (zakładając oczywiście, że jest to realny cel, nie wpływający negatywnie na nasze zdrowie). Proces ten nie powinien jednak trwać dłużej niż 3 miesiące. Warto zaznaczyć, że mówimy tutaj o osobach zdrowych i aktywnych, z prawidłową wagą, chcących doszlifować swój wygląd a nie o osobach ze sporą nadwagą czy otyłych, których zbędny balast wynosi 30 kg. Zdrowe tempo chudnięcia to 0,5-1 kg tygodniowo. Jeśli w trakcie diety redukcyjnej odczujesz spore zmęczenie i spadek sił, wróć na pewien czas do zerowego bilansu kalorycznego, aby później móc ponownie przejść na deficyt. Skorzysta na tym Twoja psychika.
CZY REDUKCJA JEST TYM SAMYM, CO ODCHUDZANIE?
Nie. Odchudzanie to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych i złych przyzwyczajeń. Dotyczy głównie osób, u których świadomość na temat zdrowego trybu życia jest na niskim poziomie a aktywność fizyczna minimalna lub zerowa. Dieta redukcyjna wymaga natomiast pewnego przygotowania i świadomości własnego ciała. Dotyczy osób z prawidłową masą ciała, chcących udoskonalić swój wygląd i uwydatnić mięśnie.
Super merytoryczny post, właśnie szukałam czegoś na temat diety redukcyjnej! Dzięki dziewczyny. A białko roślinne prezentuje się ciekawie, akurat jestem weganką więc sobie zamówię na spróbowanie:)
OdpowiedzUsuńświetny post!
OdpowiedzUsuńA czy można prosić tez o post o diecie na masie? :)
OdpowiedzUsuńBędzie też taki post :) pozdrawiamy <3
UsuńChias jest ekstra, najbardziej lubię te soczki, kupuję w Żabce po blokiem jak idę do szkoły :D
OdpowiedzUsuńteż je lubię a najbardziej te kakaowo cynamonowe ale w sklepach trudno na nie trafić. Na stronie można teraz kupić w promocji :D
Usuńpodaj linka?
UsuńBardzo ciekawi mnie jedna kwestia. Napisałyście ze ćwiczenia siłowe powinno się wykonywać większym ciężarem i mniejszą ilością powtórzeń. Z kolei trener dyżurujący na siłowni mówił mi całkowicie odwrotnie, jak powinnam robić? Mając 15kg do zrzucenia mam bardzo masywne uda i ze tak ujmę od pasa w dół jestem szerszą niż u góry.
UsuńPozdrawiam
https://sklep.chias.eu/pl/promotions
UsuńPatrycja, budowanie tkanki mięśniowej to najlepszy sposób na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Każdy dodatkowy kilogram mięśni powoduje wzrost podstawowej przemiany materii o około 100 kcal dziennie. Nawet będąc na redukcji, czyli mając do zrzucenia np. 15 kg, celem jest pozbycie się tkanki tłuszczowej i budowa masy mięśniowej a duże ciężary umożliwiają budowanie siły. Duży ciężar angażuje więcej włókien mięśniowych, zwłaszcza szybkokurczliwych, co umożliwia budowanie masy mięśniowej. Jeśli Twój trener mówi Ci, żebyś nie brała do ręki dużych ciężarów, bo urosną Ci mięśnie i będziesz przez to wyglądała na jeszcze większą, to powinien zmienić profesję.
UsuńSiostry jesteście świetne! Za Waszą namową zamówiłam sobie kiedyś Natural Mojo i się pięknie sprawdziło dlatego teraz może przetestuje i to białeczko. Chętnie bym się zdecydowała na opcję Sport
OdpowiedzUsuńNam osobiście najbardziej w smaku odpowiada różowa wersja Beauty, jest przepyszna :)
UsuńJak jest reklama to i jest sztuczny ruch w komentarzach od razu :)
OdpowiedzUsuńTakiej pigułki informacji właśnie szukałam! Super siostry <3
OdpowiedzUsuńWarto pamiętać, że dieta stanowi zaledwie połowę sukcesu na drodze do wysportowanej sylwetki. Odpowiednie ćwiczenia też nie dadzą w pełni zadowalającego efektu. Mój trener personalny Michał Wrzosek, powiedział mi, że podstawą w drodze do zdrowego i wysportowanego ciała jest przede wszystkim zmiana stylu życia, wprowadzenia do niego nowych aktywności fizycznych (nie tylko siłownia czy bieganie), ale też np. spacery, czy różne aktywne hobby, bardzo pomagają nie tylko schudnąć, ale też utrzymać odpowiednią wagę przez cały czas. Warto zajrzeć na stronę mojego trenera ma tam bardzo smaczne i zdrowe przepisy https://michalwrzosek.pl/oferta-trening/
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńNo dobrze, a jakie macie zdanie na temat cateringu dietetycznego - czy warto się na niego decydować? Natknęłam się ostatnio na ofertę firmy https://www.lightbox.pl/lublin i poważnie zastanawiam się nad tym, czy z niej nie skorzystać, bo mam kilka zbędnych kilogramów, których chciałabym się pozbyć...
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o dietę na redukcję, to bardzo ciekawy poradnik na ten temat można znaleźć na stronie https://dawidwozniakowski.pl/dieta/dieta-na-redukcje/ Jest tam wiele ciekawostek, które z pewnością wam się przydadzą.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny przepis na pewno go przetestuje mam nadzieje że smakuje tak dobrze jak wygląda. Ostatnio czytałam na stronie https://www.phamily.pl/blog/artykul/niedobory-zelaza-w-diecie-kiedy-zdecydowac-sie-na-suplementacje.html o tym jak dbać o swoją odporność albo kiedy stosować i jakie starostować suplementy. Poczytajcie bo bardzo interesujący artykuł.
OdpowiedzUsuńNoże w takim razie dieta redukcyjna byłaby w sam raz dla mnie. Musze wybrać się do dietetyka i spróbować.
OdpowiedzUsuńMożecie poczytać też dużo na temat zbilansowanej diety na stronie https://www.phamily.pl/blog/artykul/jestes-tym-co-jesz.html to bardzo ciekawy artykuł także zachęcam was by na niego spojrzeć w wolnej chwili.
OdpowiedzUsuńCenne wskazówki i informacje. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńfajny wpis :)
OdpowiedzUsuńWszystkie informacje i wskazówki jak najbardziej przydatne
OdpowiedzUsuńSuper wpis. Warto było tutaj zajrzeć i zainspirować się. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo dużo ciekawych informacji i wskazówek
OdpowiedzUsuńW pełni się z tymi zasadami zgadzam
OdpowiedzUsuń