1. Do pionu.
Jeśli masz pracę siedzącą postaraj się, aby przynajmniej raz na 45 minut wstać od biurka, zrobić parę przysiadów i trochę się rozprostować. Siedząc wyłączamy z pracy mięsień pośladkowy. Dodatkowo, pracując przy komputerze czy przeglądając stosy dokumentów, napinaj na przemian lewy i prawy pośladek.
2. Zanim zaczniesz.
Pamiętaj o tym, aby każdy trening pośladków poprzedzić odpowiednią rozgrzewką. Dzięki niej aktywujesz odpowiedni mięsień, który odegra ważną rolę w części głównej treningu. Włącz do rozgrzewki takie ćwieczenia:
- unoszenie bioder w leżeniu na plecach: wykonaj płynny i zdecydowany ruch bioder w górę, pamiętaj o mocnym zaangażowaniu mięśni pośladków i brzucha, pamietętaj o zachowaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa (3 serie po 10 powtórzeń)
- unoszenie bioder w leżeniu na plecach z nogą w górze: wykonaj płynny i zdecydowany ruch bioder w górę z noga uniesioną do kąta 90 stopni, pamiętaj o mocnym zaangażowaniu mięśni pośladków i brzucha (3 serie po 8 powtórzeń, prawa i lewa noga)
- odwodzenie nogi w tył z wykorzystaniem gumy: umieść gumę ponad kostkami, ręce oprzyj na biodrach, napnij pośladki oraz brzuch i odwodź nogę w tył wykorzystując opór gumy, ruch odwodzenia wykonuj do momentu w którym nie będziesz odginać się w odcinku lędźwiowym ( 3 serie po 8 powtórzeń na nogę)
- odwdzenie nogi w bok z wykorzystaniem gumy: umieść gumę ponad kostkami, odwodź nogę w bok pamiętają o napięciu mięśni pośladkowych oraz brzucha, kontroluj powrót nogi, staraj się wolniej wracać (3 serie po 8 powtórzeń na nogę)
3. Trening główny.
Wszystkim dobrze znane przysiady, martwy ciąg i wykroki to najlepszy sposób na osiągnięcie wymarzonych efektów. Nie będziemy opisywac poszczególnych ćwiczeń bo jesteśmy przekonane, że każda z Was doskonale je zna. Pamiętajcie jednak o tym, że tylko sukcesywnie zwiększany ciężar jest w stanie przynieść oczekiwany rezultat. Co tydzień staraj się więc unieść coraz większy opór. Różnica ta nie musi być duża, ważne jednak żeby iść do przodu. W części głównej treningu staraj się wykonywać ćwiczenia złożone, które aktywują jak najwięcej mięśni, korzystaj z ćwiczeń opartych na prawidłowych wzorcach ruchowych. Np. przysiad jest to wzorzec ruchowy siadania, martwy ciąg to sięganie czegoś z podłogi itd.